Peter Purda

Bootfitter

Je tomu přes 30 let co jsem se jako závodní lyžař poprvé setkal s bootfittingem a výrobou ortopedických vložek. Je to již dávno, ale dnes a denně vzpomínám na tuto chvíli, která zásadním způsobem ovlivnila moji sportovní a později i profesní kariéru.

Málo sportovců si uvědomuje, jak malý rozdíl je mezi úspěchem a prohrou, zdravím a zraněním. A někdy stačí tak málo…

Certifikáty

Reference

Ondřej Novák – Bootfitting – úprava lyžařských bot na míru

Pro mě osobně byly největším převratem v mém lyžování právě stélky do bot, které mi umožnily použít menší skelet, ale hlavně mi umístily nohu ve skeletu tam, kde má být. Lyžování na nich je naprosto jiné kafe a ze zdravotního hlediska už je dnes při své práci považuji za naprostou nezbytnost. Stélka udržuje chodidlo v pevném stavu, zabraňuje propadu klenby a v návaznosti na to také zmenšuje namáhání koleních a kyčelních kloubů, kterými právě propad klenby nevědomky vyrovnáváme. Důsledkem jsou často bolesti zad, zejména oblasti beder. Přitom stačí dobře připravené ortopedické stélky a mnoha problému se dokážeme zbavit.

VÍCE

Ondřej Novák

Privátní instruktor a coach alpského lyžování

Dobrý den,

chtěl bych se podělit o svůj zážitek, který jsem mohl pocítit na svou vlastní kůži. Několik let jsem se potýkal s problémem skialpových bot, ze kterých jsem měl po každé túře sedřené, ale opravdu nekutečně sedřené paty, měl jsem na nich puchýře o velikosti mexického dolaru snad možná i větší a přestával jsem se z této sportovní aktivity těšit. Měl jsem pocit, že se vše děje díky mým nízkým nártům, nebo snad, že boty byly vybrány příliš velké. Neustále jsem řešil, zda si pořídit nové boty, či to vyřešit silnější ponožkou. Úplnou náhodou jsem na jednom z veletrhů hovořil s panem od společnosti Sidas, která vyrábí vložky do bot na míru. Vše mi vysvětlil a doporučil mi prodejnu lyžařských potřeb Rossignol na Praze 2 v ulici Myslíkova s tím, že se mám na internetu podívat na stranky bootfitting. O všem jsem si přečetl a následně s velkou nedůvěrou jsem se na onu prodejnu dostavil. Zde se mi začal věnovat moc sympatický pan Purda, který mi celý proces vysvětlil a nakonec jsem musel uznat, že by vložky na míru mohly vyřešit můj problém. Stoupl jsem si na podložku, na které jsem následně udělal několik kroků a poté byly zaneseny do počítače údaje k mým chodidlům. Pan Purda mi následně vysvětlil jaký mám problém s chodidly, proč se mi tak sedírají paty a společně jsme došli k názoru, že vložky jsou nevyhnutelné. Dále jsem si stoupl na nějakou hmotu, do které se vytvarovala má chodidla a následně během pár minut byly vytvořeny vložky, které jsem si mohl vložit do svých skialpových bot. Následně jsem si vlezl do oněch bot a nestačil jsem se divit. Boty seděly jako ulité. I přesto všechno jsem stále nevěřil, že by se můj problém tímto vyřešil. Odjel jsem do Tater na 4 dny a přátelé stal se zázrak, vrátil jsem se bez puchýřů. Ani jeden puchýř, žádné chození 14 dní v pantoflích a přelepování sedřených nohou. Prostě nic, nožičky jak ze škatulky.

Jediné co chci ještě doplnit, že vložky mě stály něco kolem 1.900,-Kč. Není to málo, ale za to pohodlí to rozhodně stálo. To mě stála víc útrata za různé gelové náplasti, které jsem byl nucen kupovat. A přátelé vězte, že nohy máme jen jedny. Děda mi vždycky říkal nohou a očí by si měl člověk vážit a šetřit si je na pozdějc a měl neskutečnou pravdu. Chtěl jsem vám všem sdělit svou pozitivní zkušenost s vložkami na míru a zároveň moc moc poděkovat panu Purdovi, za jeho skvělý přístup. Jste neskutečný profesionál a já Vám za to z celého srdce děkuji. Teprve teď mě začal skialp pořádně bavit.

Díky Ivo Kubica

Kateřina Pauláthová – REPREZENTACE ČR ALPINE SKI

Narodila jsem se 23.7.1993 v Havířově. Lyžuji už od svých dvou let a nyní se snažím plnit si své tajné sny a sportovní cíle. Jsem usměvavá a vtipná holka, která miluje svoji rodinu, přátele a sport. Kromě lyžování hraji hlavně tenis, mými sportovními vzory jsou Roger Federer a Bode Miller. Mám ráda dobrou náladu a dobré lidi. Nejvíce mě baví blbnout ve volných chvílích s mojí sestřičkou. Vážím si zdraví a také všech okolo mě, kteří mě podporují a bez kterých bych nemohla dělat to, co mě baví.

Tvarování bot je pro mě novinkou roku 2012, dříve jsme jen někdy dotvarovávali skelet. Letos jsem poprvé vyzkoušela i vložky do bot a musím říci, že je to změna. Ze začátku mě trochu tlačily, ale po druhé úpravě mi pěkně sedly. Mohu říci, že přenos sil z chodidla do lyže je opravdu přesnější, věřím, že mi to pomůže i k dosažení lepších výsledků.

Kateřina Pauláthová

Jan Skořepa

Jan Skořepa

2013 – Junior mladší

 • 1. místo – podle hodnocení ročníkových kategorií juniorů
 • Český pohár – kategorie Junior mladší 2. místo

2012 – Junior mladší

 • Mistrovství ČR kategorie Junior mladší v SG a SC 2. místo
 • Český pohár – kategorie Junior mladší 3. místo

Robin kaleta

Profesionální lyžař / freerider

 • 1. místo SCOTT Czech Ride – mezinárodní mistrovství ČR ve freeridingu 2010, Lenzerheide, Švýcarsko
 • 2. místo Mystic Experience – Freeride World Qualifier 2009, Monte Rosa, Itálie
 • 4 místo Arctix Tamok 2007, Norsko

Ondřej Berndt

Reprezentant ČR v alpském lyžování

 • několikanásobný mistr ČR v žákovské kategorii
 • účast na mezinárodních žákovských závodech (Skiinterkriteriu, Trofeu Topolinu, Abetone, Val d ‚Sere nebo ve Slovinské Skofja Loce)
 • účast na Eyofu (olympiáda mladších juniorů)

Jan Kučera

Reprezentant ČR v alpském lyžování

 • 1. místo slalom, mistr ČR
 • 1. místo slalom v kategorii junioři, mistr ČR
 • 6. místo obří slalom